Dzięki metce informującej o składzie możemy łatwo dopasować do swoich preferencji zarówno ubrania, jak i buty lub nawet biżuterię. Niestety prawo nie nakłada obowiązku przyklejania metki informacyjnej przy galanteryjnych towarach „skórzanych”. Dlatego też tak często po kilku miesiącach lub nawet tygodniach odkrywamy gorzką prawdę – kupiliśmy nieskórzany bubel! Jak zatem rozpoznać towar złej jakości?
Głównie pytajmy. Czy produkt, np. pas skórzany zawiera warstwy syntetyczne? Czy użyta skóra jest pokryta syntetykiem? Czy w składzie znajduje się tak zwana skóra mielona? Czy mamy do czynienia ze skórą eko?
Oczywiście próg prawdomówności kupców jest różny, a w przypadku wielkich sieci z ciuchami gro pracowników być może nawet nie będzie potrafiła na nasze pytania odpowiedzieć. Na co więc zwrócić uwagę i co powinno zwiększyć naszą czujność?
Przede wszystkim cena. Nie dajmy się okłamać – naturalna skóra ma swoją wartość oraz nabycie skórzanej teczki męskiej za sto PLN jest po prostu niemożliwy.
Zwróćmy uwagę na powierzchnię skóry, gdy jest zbyt gładka czy też zbyt regularna jeśli chodzi o przebarwienia, żyłki lub porowatość, prawie pewne jest to syntetyk – wyjątek stanowią skóry tłoczone.
Gumowane lakierem, w całości ukryte ranty także mogą sugerować, że zakamuflowano użycie składników syntetycznych.
Brak odsłoniętych kantów czy także widocznych spodów skóry, także sugeruje syntetyk. Skóra jest od spodu włosowata tak zwana mizdra.
Nie zapominajmy,iż skóra ekologiczna to nic innego jak syntetyk. Skóra mielona to zmielony śmieć garbarski, a zrobione z niej pasy niebywale ekspresowo się rozlatują. Prawdziwa skóra musi posiadać specyficzny zapach – pozostałość po pracach garbowania. Podobnie do człowieczej, skóra bydlęca posiada nieregularności – mniej lub bardziej widoczne w zależności od zastosowanego lakieru. Dokonując zakupu poprzez net zwracajmy uwagę na specyfikacje asortymentu – nie dajmy się oszukać emblematem „skóra naturalna”, ponieważ zgodnie z prawem można go umieszczać nawet wtenczas, gdy wyrób posiada jedynie jej śladowe ilości.
Produkt zrobiony z ekologicznej skóry musi przetrwać latami, dlatego powinno się kupować go rozsądnie!
tekst dostepny na stronie producent plecaków